Kochane,
dziś będzie wpis o ochronie przeciwsłonecznej, czyli coś, co powinno interesować nas wszystkich. Zapraszam! 🙂
Niestety nadal wiemy bardzo mało o tym, jak chronić się przed słońcem. Czym jest SPF? Czy promieniowanie UV naprawdę nam szkodzi? Czy filtrów trzeba używać tylko latem? Czy to prawda, że nie da się opalić, jeśli nałożymy krem z filtrem? To tylko nieliczne pytania o ochronę przeciwsłoneczną, które krążą po sieci. I tak jak wiele jest tych wątpliwości, tak dużo mitów powielanych jest w kolejnych artykułach – postaram się z nimi rozprawić.
OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA – FAKTY I MITY
Czy promieniowanie słoneczne nam szkodzi?
Najczęściej pojawiająca się wątpliwość dotyczy tego, czy promieniowanie słoneczne naprawdę nam szkodzi. Z jednej strony mówi się, że dzięki niemu w naszym organizmie wytwarza się witamina D3. Z drugiej strony przestrzega się nas przed częstymi kąpielami słonecznymi i straszy nowotworami skóry. Jaka jest prawda?
ZALETY KĄPIELI SŁONECZNYCH
Nie da się zaprzeczyć temu, że słońce ma wiele zalet – promieniowanie słoneczne z zakresu UVB stymuluje syntezę witaminy D3 niezbędnej nam do przyswajania wapnia i fosforu. Niektórzy uznają też za plus, że to właśnie pod wpływem słońca pojawia się opalenizna.
WADY KĄPIELI SŁONECZNYCH
Prawda jest taka, że promieniowanie bardziej może nam szkodzić. Opalenizna to nic innego jak reakcja obronna organizmu na dużą ilość promieni UV, które zablokować może tylko melanina, czyli właśnie nasz naturalny barwnik. To właśnie pod wpływem słońca starzejemy się szybciej, a skóra często jest uszkodzona i podrażniona. I najważniejsze: promieniowanie UV jest czynnikiem rakotwórczym.
Czy musimy chronić się przed słońcem?
Z powyższego wynika prosty wniosek, że ochrona przeciwsłoneczna jest bardzo ważna. Dlaczego? Ponieważ z pozoru zwykły krem z filtrem:
- chroni skórę przed podrażnieniami;
- zmniejsza uszkodzenia komórek skóry;
- minimalizuje ryzyko nowotworów;
- opóźnia procesy starzenia się skóry.
Co ważne, błędem jest używanie kremów z filtrem tylko latem. Zimą promieniowanie UV jest nieco mniejsze, ale nadal może nam szkodzić. Najłatwiej to zauważyć, kiedy w górach po całym dniu na stoku skóra jest zaczerwieniona i podrażniona – to efekt odbijające się od śniegu słońca.
Jak najlepiej chronić się przed słońcem?
Najprostszy sposób na ochronę przed słońcem, to stosowanie kremów z filtrem UV. Mogą to być filtry fizyczne i chemiczne. Jaka jest między nimi różnica? Filtry fizyczne tworzą na skórze warstwę ochronną i odbijają promienie UV, z kolei filtry chemiczne pochłaniają je i przetwarzają tę energię. Tutaj muszę obalić kolejny mit: filtry chemiczne nie są niebezpieczne dla zdrowia.
Prawdą jest natomiast, że olejki to naturalne filtry UV. Warto mieć jednak świadomość, że ich działanie ochronne nie jest zbyt duże, a SPF niewielki (między 4 a 10 SPF). I tu pojawia się ważne pytanie.
Czym jest SPF w kosmetykach z filtrem UV?
Tajemniczo brzmiące SPF to nic innego jak (tu wrzucę wam definicję) „stosunek minimalnej dawki promieniowania potrzebnej do wywołania rumienia na skórze chronionej kosmetykiem do tego na skórze niechronionej”. Mówiąc prościej jest to poziom ochrony, jaki zapewnia dany filtr – im większy SPF, tym większa ochrona.
I na koniec czas rozwiać dwa najpopularniejsze mity na temat SPF właśnie. Bo wiem o niej naprawdę mało.
MIT 1. WYSOKI SPF SPRAWIA, ŻE NIE DA SIĘ OPALIĆ
Często myślimy, że nie opalimy się, jeśli będziemy stosować kremy z filtrem UV. Wydaje nam się, że im wyższy SPF, tym mniejsza szansa na opaleniznę. To nieprawda – kremy z filtrem nie blokują opalenizny. Da się opalić, stosując kremy z wysokim filtrem SPF, ale ta ochrona sprawi, że opalenizna będzie nieco słabsza i poczekamy na nią trochę dłużej.
MIT 2. PODWÓJNA WARSTWA KREMU TO PODWÓJNY SPF
Spotkałam się też z taką poradą, że im więcej kremu z filtrem UV nałożymy, tym większa będzie ochrona. To również nieprawda – wartość SPF jest stała dla zalecanej ilości aplikowanego kosmetyku. Nałożenie grubszej lub podwójnej warstwy może delikatnie podwyższyć poziom ochrony, ale to będzie nieznaczna poprawa i na pewno nie będziemy chronieni 2x lepiej.
Czy jest coś jeszcze, co chcielibyście wiedzieć o ochronie przed słońcem? Dajcie znać, a być może przygotuję kolejny wpis z tej serii.
Dodaj komentarz