Dawno, dawno temu za górami, za lasami i siedmioma dolinami żyła sobie babcia o włosach tak mocnych, długich i pięknych, że wszyscy wokół nie mogli się im nadziwić. Co było jej sekretem? Tajemnicze mikstury upiększające.
Taką bajkę mogłaby napisać każda z nas. Nasze babcie to prawdziwe bohaterki dawnych czasów, które potrafiły wyczarować niesamowicie skuteczne domowe kosmetyki do włosów z tego, co miały pod ręką. Nie miały wiele, więc są to receptury naprawdę nieskomplikowane, a przy tym bardzo skuteczne. Siła tkwi bowiem w prostocie i właśnie te dawne sposoby na mocne włosy to udowadniają.
O tym chciałabym opowiedzieć w tym wpisie. Ogromną inspiracją jest dla mnie moja babcia, która zdradziła mi kilka swoich sekretów – dzięki nim wzmocniłam swoje włosy i jestem bogatsza o cenne doświadczenie.
Co nasze babcie stosowały na włosy?
W ich codziennej pielęgnacji królowało wszystko to, co miały pod ręką. Nie były to drogie i wymyślne formuły kosmetyczne, a najczęściej kosmetyki wprost z kuchni np. na bazie jajek, produktów mlecznych (bogactwo protein!) czy warzyw/owoców.
Musicie wiedzieć, że olejki do włosów to również coś, po co nasze babcie sięgały rutynowo. Nie jest to więc żadna innowacja, że stosujemy je dziś w pielęgnacji włosów – to po prostu powrót do korzeni. Choć warto podkreślić, że olejowanie włosów opierało się dawniej na kilku podstawowych olejach (w tym ukochanym oleju rycynowym), bo nie było tak dużej różnorodności olejków, a te z drugiego końca świata nie były dostępne tak łatwo jak dziś.
Najlepsze domowe sposoby na mocne włosy
Czas na konkrety, czyli domowe kosmetyki, które z łatwością zrobicie samodzielnie – wzorem naszych babć, które dbały o siebie, mimo że nie miały tak wielu możliwości, jakie mamy dzisiaj. Zapraszam na podróż do pielęgnacji sprzed lat! Skutecznej, 100% naturalnej i łatwo dostępnej.
● MASKA DO WŁOSÓW Z JAJKA
Jajko sprawdza się nie tylko w porannej jajecznicy. To naturalne źródło cennych (zwłaszcza dla włosów zniszczonych) protein, ale również enzymów pomagających w walce z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów. Oprócz tego zawiera tłuszcze, witaminy, beta-karoten i minerały m.in. żelazo i fosfor. Wystarczy wykorzystać to, co kryje w sobie jajko, robiąc na jego bazie regenerującą maskę idealną do włosów farbowanych, przesuszonych, łamliwych.
- Weź całe jajko, tylko żółtko (włosy suche) lub samo białko (włosy zniszczone).
- Dodaj 2 krople oleju rycynowego i kilka kropel świeżego soku z cytryny.
- Nałóż maskę na wilgotne włosy, zostaw na 15 minut, a następnie spłucz wodą.
● JOGURTOWA MASKA DO WŁOSÓW
Kolejny kuchenny składnik, który z powodzeniem można przenieść na grunt pielęgnacji włosów, to jogurt. Ten mleczny produkt to bogactwo kwasu mlekowego, witamin z grupy B, białka i minerałów – wszystkiego tego, czego potrzebują nasze włosy, aby wrócić do dobrej kondycji. Na bazie jogurtu najprościej zrobić maseczkę, którą możemy zastosować do włosów suchych i zniszczonych, aby przywrócić im gładkość, blask i elastyczność.
- Do miseczki wlej jogurt i dodaj rozgniecionego dojrzałego banana.
- Opcjonalnie możesz wzbogacić mieszankę o żółtko lub łyżeczkę oleju.
- Wymieszaną maskę nałóż na całe włosy, poczekaj 15 minut i zmyj.
● MASKA I PŁUKANKA Z MIODU
Jakie jeszcze domowe składniki nasze babcie wykorzystywały z powodzeniem w pielęgnacji włosów? Oczywiście miód. Idealny nie tylko na przeziębienie, ale też na włosy łamliwe, suche, puszące się. Domowa maseczka do włosów z miodem lub płukanka sprawiają, że pasma w kilka chwil odzyskują miękkość i blask. Dziś wiemy, że to wynika ze specyfiki tego składnika – to naturalny humektant, czyli substancja dostarczająca wodę do wnętrza włosów. Warto przetestować to na sobie.
- Przygotuj 2 łyżki naturalnego miodu i wymieszaj z taką samą ilością oliwy.
- Nałóż na włosy, pozostaw na minimum kwadrans, a następnie spłucz.
- Na koniec możesz użyć płukanki miodowej (łyżka miodu na litr wody).
● PIWNA PŁUKANKA DO WŁOSÓW
Zaskoczyło mnie to, ale okazuje się, że moja babcia bardzo ceniła sobie płukankę do włosów na bazie… wygazowanego piwa! Okazuje się, że ma ono działanie wzmacniające, a także zmniejsza przetłuszczanie się włosów. To zasługa składników, które kryją się w chmielowych szyszkach i ziarnach zbóż, których używa się do produkcji piwa – są to m.in. witaminy z grupy B, garbniki i flawonoidy. Najłatwiej dostarczyć je włosom po umyciu, wykorzystując piwo do stworzenia szybkiej, domowej i skutecznej płukanki.
- Wlej piwo do szklanki (mniej więcej pół) i odstaw na kilka godzin.
- Do pozbawionego gazu trunku dodaj łyżeczkę oleju rycynowego i wodę.
- Przygotowaną miksturą bardzo dokładnie spłucz włosy po myciu.
Dodaj komentarz