Na czym polega fish pedicure? Fish pedicure ‒ moja opinia

Fish pedicure to dosłownie pedicure rybami. Skąd pochodzi fish pedicure i na czym polega? Ile trwa i gdzie go zrobić? Jakie są jego wady i zalety tego zabiegu oraz przeciwwskazania do jego wykonania? Czy fish pedicure jest bezpieczny? Na koniec moja opinia o tym zabiegu.

Co to jest fish pedicure i skąd pochodzi?

Fish pedicure to taki rodzaj pedicure, podczas którego martwy naskórek usuwają… rybki znajdujące się w akwarium. Zabieg wykonuje się w gabinetach kosmetycznych i salonach urody. Daje efekt podobny do peelingu oraz można go stosować także na dłonie i inne partie ciała; wtedy nazywa się „fish manicure‟ lub „fish spa‟.

Oczywiście, nie każdy gatunek ryby może być wykorzystany do fish pedicure, a jedynie garra rufa (brzana ssąca). Jest brunatnopomarańczowa, mierzy maksymalnie czternaście centymetrów długości i nie ma zębów. Brzana ssąca pochodzi z ciepłych wód Bliskiego Wschodu. Obecnie żyje w Jordanii, Syrii i Turcji, gdzie jest nazywana „rybką szczęścia‟. Jej wyjątkowe właściwości przedstawił światu biolog Johann Jakub Heckel w 1843 roku. Twierdził, że brzana ssąca także w naturze żywi się martwym naskórkiem, na przykład ludzi wchodzących do zbiorników wodnych.

Rybki wykorzystywane do fish pedicure zyskały przydomek Doctor Fish.

Na czym polega fish pedicure?

Na początku osoba, która wykonuje fish pedicure, myje i dezynfekuje stopy klienta preparatem z alkoholem. Klient wkłada oczyszczone stopy do akwarium z ciepłą wodą, w którym pływają rybki. Następnie rybki rozpoczynają peeling, to znaczy obgryzają martwy naskórek ze stóp klienta. Ja podczas fish pedicure odczuwałam łaskotanie i delikatne mrowienie. Po określonym czasie klient wyjmuje stopy z akwarium i suszy je. Na tym kończy się fish pedicure.

BHP fish pedicure

Zanim zdecydujecie się na fish pedicure, wybierzcie odpowiedni gabinet kosmetyczny/ salon urody. Upewnijcie się, czy:

  • rybki pochodzą ze sprawdzonych hodowli;
  • woda w akwarium jest czysta i regularnie badana przez sanepid;
  • woda została wymieniona lub zdezynfekowana po poprzednim kliencie;
  • brodzik jest myty po każdym zabiegu;
  • akwarium posiada system filtracji.

Ile trwa fish pedicure i gdzie go zrobić?

Fish pedicure trwa pół godziny. Jak już mówiłam, należy wykonać go w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym/ salonie urody, który regularnie dezynfekuje sprzęt i dba o ogólną higienę miejsca pracy.

Wady i zalety fish pedicure

Zdania na temat fish pedicure są podzielone. Rybki mogą przenosić niebezpieczne wirusy, takie jak HIV, HPV i zapalenie wątroby typu C. Ponadto mimo systematycznego i prawidłowego odkażania wanien i samych ryb, infekcje mogą przedostawać się od jednej osoby do drugiej. Co więcej, z punktu widzenia praw zwierząt fish pedicure jest nieetyczny. Co nie oznacza, że nie ma zalet. Po pierwsze, poprawia krążenie w całym ciele, po drugie, całkowicie usuwa martwy naskórek, w dodatku w sposób naturalny, i po trzecie, rybki wydzielają enzym dithranol, który zmiękcza skórę i chroni ją przed nawrotem chorób skórnych. Czy wady przewyższają zalety, czy odwrotnie ‒ zdecydujcie same.

Przeciwwskazania do fish pedicure

Nie powinnyście decydować się na fish pedicure w przypadku:

  • kurzajek,
  • grzybicy,
  • stanów zapalnych skóry i otarć,
  • wirusa HPV,
  • chorób zakaźnych krwi,
  • rozrusznika serca,
  • stopy cukrzycowej,
  • depilacji nóg woskiem przed upływem doby,
  • stanów obniżających odporność.

Czy fish pedicure jest bezpieczny?

Czytałam o kobiecie, która z nieznanego powodu straciła paznokcie ‒ najpierw przestały jej rosnąć, a później odpadły i nie odrastały. Jej dermatolog nie był w stanie powiedzieć, dlaczego to się stało. Wykluczył infekcje, choroby autoimmunologiczne i skutki uboczne przyjmowania antybiotyków. Po wnikliwej analizie doszedł do wniosku, że jedyną prawdopodobną przyczyną utraty paznokci jest fish pedicure, któremu pacjentka poddała się pół roku wcześniej. Jak dokładnie to się stało, nie wiadomo, ale najpewniej doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia na skutek ingerencji rybich pyszczków.

Ten dermatolog zdecydowanie nie poleca fish pedicure jako metody pielęgnacji paznokci. Jej pacjentce paznokcie odrosną, ale to potrwa około osiemnastu miesięcy, ponieważ płytki wydłużają się jedynie o milimetr miesięcznie.

Fish pedicure ‒ moja opinia

Raz w życiu poddałam się fish pedicure i byłam zadowolona z efektów ‒ martwego naskórka wyraźnie ubyło. Mimo że od zabiegu minęło już półtora roku, nie dostrzegłam żadnych skutków ubocznych, ale po tym, co przeczytałam, boję się go powtórzyć. Lubię swoje paznokcie, przyzwyczaiłam się do nich. 😀 A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Co sądzicie o fish pedicure?

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *