Domeną zimowych miesięcy są elektryzujące się włosy, z którymi trudno sobie poradzić. Sama mam ten problem za każdym razem, gdy sięgam po ciepły, miły sweter. Moje włosy (w przeciwieństwie do mnie) chyba nie lubią swetrów – to dlatego musiałam znaleźć skuteczny sposób na ograniczenie elektryzowania się włosów.
Patentów na elektryzujące się włosy jest wiele. Właściwie, co poradnik, to inne pomysły. Ja jednak przedstawię wam te, które sprawdziłam na sobie, i które naprawdę działają.
Zanim jednak przejdę do sposób na uporanie się z elektryzującymi się włosami, kilka słów o problemie.
Dlaczego włosy się elektryzują?
Przyczyny elektryzowania się włosów są różne.
Przede wszystkim dużo zależy od ich kondycji. Zdrowe włosy nie będą się elektryzowały. Ale jeśli tylko zabraknie im nawilżenia, będą zniszczone, rozdwojone i osłabione, problem może się pojawiać. Im bardziej zniszczone włosy, tym bardziej nasilony będzie ten problem.
Duży wpływ mają też warunki atmosferyczne. Jeśli różnica temperatur na zewnątrz i w pomieszczeniach jest bardzo duża, a do tego różna jest też wilgotność, włosy mogą się nadmiernie elektryzować. To dlatego ten problem częściej pojawia się zimą niż latem.
Warto zwrócić też uwagę na tarcie. Włosy mogą się elektryzować pod wpływem czesania lub pocierania o szalik, czapkę. Wówczas wytwarzają się jony dodatnie, które wnikają w głąb włosów i sprawiają, że stają na baczność przy każdym zbliżeniu dłoni lub grzebienia.
Jak zapobiec elektryzowaniu się włosów?
Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja włosów!
Liczą się: nawilżanie, odżywianie, regeneracja i ochrona. Trzeba zadbać o to, żeby włosy były dobrze nawodnione i nie przesuszać ich częstą stylizacją termiczną albo koloryzacją. Do tego warto regularnie dostarczać im cenne składniki odżywcze (witaminy i minerały) – także w diecie. Kluczem jest też regeneracja, bo im mocniejsze i zdrowsze włosy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będą się elektryzowały. Ale przede wszystkim konieczna jest ochrona np. zabezpieczanie końcówek dobrym serum albo ochrona całych włosów delikatną warstwą olejków.
Pielęgnacja włosów elektryzujących się
Oto siedem zasad, które pomogą zmniejszyć elektryzowanie się włosów.
1. REGULARNIE NAWILŻAJ!
Nie dopuść do tego, żeby włosy straciły optymalny poziom nawilżenia. To może być trudne, zwłaszcza zimą, gdy w ogrzewanych pomieszczeniach trudno o odpowiednią wilgotność. Dlatego nawilżaj od wewnątrz, pijąc dużo wody i od zewnątrz np. maskami humektantowymi.
2. STOSUJ MASKI DO WŁOSÓW!
Sama odżywka może nie dać rady zapewnić włosom takiego odżywienia, takiej regeneracji i takiego odżywienia, jakiego wymagają w trudnym zimowym czasie. Dlatego zamień ją na maskę do włosów, która zadziała dogłębnie i szybko poprawi kondycję elektryzujących się włosów.
3. SPŁUKUJ WŁOSY ZIMNĄ WODĄ!
Wiele osób popełnia bardzo duży błąd podczas mycia włosów, a mianowicie spłukują je ciepłą wodą. Tak się przyjemnie, zwłaszcza w chłodne zimowe wieczory, ale niestety nie służy to włosom. Wysoka temperatura otwiera łuski włosów, stają się szorstkie i bardziej się elektryzują.
4. KUP SPRAY ANTYSTATYCZNY!
Do rozczesywania włosów, ale również na co dzień, używać sprayu o właściwościach antystatycznych (zawierającego silikony). Taka mgiełka jest prosta w użyciu, a zapobiega elektryzowaniu się włosów i nadaje im jedwabistą gładkość, miękkość i blask.
5. UŻYWAJ ODPOWIEDNIEJ SZCZOTKI!
Częstym powodem elektryzowania się włosów jest stosowanie akcesoriów niskiej jakości, z najgorszego plastiku, starych, które szarpią włosy zamiast rozczesywać. Zamień je na szczotkę z naturalnego włosia dzika lub Tangle Teezer, a do czesania włosów po myciu używać drewnianego grzebienia.
6. NIE STYLIZUJ!
Prawda jest taka, że stylizacja termiczna włosów – czyli prostownice, lokówki, suszarki, termoloki – ma negatywny wpływ na stan włosów. Otwierające się i zamykające łuski mogą w końcu ogłosić bunt, a wtedy włosy będą elektryzowały się ze zdwojoną siłą.
7. ROZSĄDNIE STOSUJ SILIKONY!
W poradnikach na temat pielęgnacji włosów znajdziemy informację, że silikony są złe. Jednak, gdy włosy elektryzują się, to właśnie silikony mogą je wygładzić i zmniejszyć ten problem. Grunt to stosować je rozsądnie i nie zapominać o cotygodniowym dogłębnym oczyszczaniu skalpu.
Dodaj komentarz