Witaminy w kosmetykach – sprawdźcie, które warto stosować

Cześć,

dziś pogadanka nie o tym, jak działa krem ale CO w nim DZIAŁA.

Oprócz dobrze Wam znanych składników (kwas hialuronowy, retinol, kolagen) istnieje też grupa witamin – są niezbędnymi składnikami odżywczymi i pokarmowymi organizmów. Potrzebujemy ich duże ilości i musimy dostarczać je wraz z pokarmem, ale również poprzez kosmetyki. Dowiedzcie się, jakie witaminy są najważniejszymi składnikami kosmetyków.

Czym w ogóle są i jak działają witaminy?

Witaminy są związkami organicznymi o zróżnicowanej budowie, a pielęgnacja skóry przy pomocy witamin daje bardzo dobre efekty. Hamują procesy starzenia się skóry,a przy tym nie zakłócają procesów fizjologicznych w niej zachodzących. Dla zapewnienia im idealnego wchłaniania, witaminy występują w kosmetykach w postaci roztworów wodnych i tłuszczowych.
Witaminy warto dostarczać w komplecie, ponieważ wie z nich “lubi się” nawzajem i ich działania wzajemnie się uzupełniają, niosąc dodatkowe, silniejsze korzyści dla organizmu.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie i w tłuszczach

Rozpuszczalne w wodzie: B1, B2, B5, B6, B12, C, H, PP;
Rozpuszczalne w tłuszczach stałych i płynnych: A, D, E, F, K.
Te pierwsze powinny być zatem dostarczane w wodnym serum lub esencji, te drugie – w serum olejowym.

Które witaminy są najważniejsze w kosmetyce?

  • Witamina A – witamina młodości, opóźnia zmiany związane z procesem starzenia się, składnikiem witaminy A jest cenny dla skóry retinol. “naprawia” on skórę, paznokcie i włosy, a niedobór powoduje znaczne pogorszenie się skóry.
  • Witamina B1 – potrzebna do spalania cukrów, do właściwego funkcjonowania układu nerwowego, poprawia sprawności umysłową.
  • Witamina B5 – pomaga utrzymać jędrność i elastyczność skóry, ważna we wszystkich przemianach metabolicznych, ma wpływ na zdrowy wygląd skóry, właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, zatrzymuje wodę w organizmie.
  • Witamina B15 – wydłuża życie komórek, co jest szczególnie ważne w zanieczyszczonym środowisku, jest to cenna witamina do walki ze smogiem, toksynami i w zadymionych pomieszczeniach.
  • Witamina PP – istny detoks dla skóry! Ta witamina usuwa toksyczne substancje z organizmu, reguluje poziom nawilżenia i łuszczenie skóry (czyli zapewnia odnowę), a także eliminuje stany zapalne skóry.
  • Witamina H – często nazywana „witaminą skóry”. Idealna dla młodej skóry walczącej z łojotokiem, trądzikiem, nadprodukcją sebum. Przyczynia się do wytwarzania keratyny. Zastosowana w kosmetykach witamina H doskonale likwiduje pierwsze zmarszczki, poprawia kontur skóry, zmniejsza rozszerzone pory i rozjaśnia przebarwienia skóry. Jeśli macie zmęczoną, zwiotczałą cerę beż życia i starzejącą się, witamina H stanie się Waszą najlepsza przyjaciółką. 😉
  • Witamina C – chroni przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych,czyli przed wolnymi rodnikami. Ma bezpośredni wpływ na stan i wygląd skóry. Działa rozjaśniająco na skórę, wpływa na prawidłowy rozwój tkanki łącznej.
  • Witamina E – biologiczny, silny antyutleniacz który chroni wrażliwe składniki kosmetyków. Osobiście uwielbiam witaminę E w pielęgnacji nie tylko skóry ale i włosów. Doskonale odżywia skórę, a stosowana w kosmetykach poprawia nawilżenie i sprężystość skóry, a ponadto zmniejsza wrażliwość na promieniowanie UV.

Zmikronizowanie witamin – rewolucja w dziedzinie pielęgnacji

Obecnie stosuje się w preparatach kosmetycznych „zmikronizowane witaminy”, które są w bardzo dużym stopniu rozdrobnienia. dzięki temu mogą one bez trudu wniknąć w głąb skóry.

Dotyczy to przede wszystkim witamin A, C i E. Witaminy A i E rozpuszczalne dotychczas tylko w tłuszczach, w “nowej” zmikronizowanej formie stały się rozpuszczalne także w wodzie i dzięki temu szybko i głęboko przenikają do skóry. Dzięki procesowi mikronizacji działanie „witamin młodości” zostało zwielokrotnione, a uzyskane efekty trwalsze, więc jeśli znajdziecie właśnie taką witaminę w kosmetyku możecie być pewni co do jej skuteczności.

Czy stosujecie kremy z witaminami? Sięgacie po witaminowe serum, maseczki albo inne kosmetyki z witaminami? Napiszcie, jeśli macie swoje ulubione witaminowe cudeńka do pielęgnacji.

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *