Depilacja na tysiąc sposobów. Jak zrobić to dobrze i bez bólu?

Gładka skóra bez podrażnień po depilacji. Czy to w ogóle możliwe? Tak, jeśli wybierzemy odpowiednią metodę usuwania zbędnego owłosienia i zrobimy to dobrze. Czas poznać najpopularniejsze sposoby depilacji, które możesz zastosować w zaciszu swojego domu.

Wiosna tuż-tuż, a więc coraz chętniej będziemy sięgać po krótsze sukienki lub spodenki. Warto zadbać więc o to, żeby skóra była gładka, dobrze nawilżona, ale przede wszystkim bez zbędnych włosków. Pomoże depilacja!

Na czym polega depilacja?

Depilacja to specyficzny sposób usuwania owłosienia, który polega na całkowitym usunięciu włosków raz z cebulkami. W przypadku golenia np. jednorazową maszynką cebulki zostają w skórze, a włos jest jedynie ścinany. Dzięki temu, że podczas depilacji pozbywamy się całego włosa, efekt gładkiej skóry utrzymuje się znacznie dłużej (nawet do 3-4 tygodni). Niestety jest to równoznaczne też z tym, że depilacja jest bardziej bolesna niż golenie.

Metody depilacji. Wybierz swoją!

Depilować można na wiele sposobów. Może nie są ich tysiące, ale na pewno każda kobieta znajdzie wśród nich swój ulubiony.

▶ DEPILACJA DEPILATOREM

Zdecydowanie najpopularniejsze jest usuwanie zbędnego owłosienia za pomocą depilatora. Urządzenie kupujemy raz i możemy korzystać z niego przez długie lata. Jego zasada działania jest prosta. Głowica skonstruowana jest w taki sposób, żeby podczas przesuwania nią po skórze łapała i wyrywała włoski razem z cebulkami. Depilacja depilatorem jest skuteczna, ale niestety też bolesna, choć tu wiele zależy od urządzenia (niektóre depilatory mają specjalne nakładki masujące i chłodzące, aby minimalizować dyskomfort podczas zabiegu).

▶ DEPILACJA WOSKIEM

Depilować woskiem można na zimno lub na ciepło, w domu lub w salonie urody. Oczywiście depilacja woskiem w domu jest tańsza, ale też trudniejsza, bo nałożenie wosku szpatułką na skórę i odpowiednie zerwanie go tak, aby wyrwać włoski, wymaga nieco umiejętności. Wosk jest za to znacznie delikatniejszy dla skóry, trzeba tylko sprawdzić przed jego pierwszym użyciem, czy nie jest przypadkiem na liście substancji, które nas uczulają.

▶ DEPILACJA PLASTRAMI

W domu najprościej zastosować plastry do depilacji, które również pokryte są woskiem. To dużo prostsze niż tradycyjna depilacja woskiem, bo nie nakładamy go w półpłynnej formie, ale przyklejamy do skóry posmarowany cienką warstwą wosku plaster. Po mocnym dociśnięciu plastra i krótkim rozgrzaniu przez pocieranie wystarczy oderwać plaster energicznym ruchem (oczywiście pod włos). Niestety na jedną depilację potrzebujemy sporej paczki plastrów z woskiem, bo po jednym takim naklejeniu i oderwaniu trzeba sięgnąć po nowy.

▶ DEPILACJA PASTĄ CUKROWĄ

Naturalna alternatywa dla wosku to pasta cukrowa. Przywędrowała do nas z Dalekiego Wschodu, gdzie jest jedną z tradycyjnych metod wykorzystywanych przez tamtejsze kobiety w zabiegach pielęgnacyjnych. Pasta cukrowa działa jak wosk, przyczepiając się do włosków i wyrywając je, gdy energicznie oderwiemy ją od skóry. Różnica jest jednak taka, że jest 100% naturalna (można ją zrobić samodzielnie!) i jedną porcję pasty można użyć do wydepilowania większej powierzchni, bo po oderwaniu nie traci swoich właściwości i można użyć jej jeszcze kilka razy. Minusem jest fakt, że depilacji pastą cukrową trzeba się nauczyć, bo nie jest to najprostsza z metod.

▶ DEPILACJA KREMEM

Dla tych, którzy wolą gotowe i proste w użyciu rozwiązania, dobra propozycja to depilacja kremem. Dostępne w drogeriach kremy do depilacji zawierają różne składniki, ale ich działanie jest najczęściej takie samo – po nałożeniu na skórę rozpuszczają włoski, które następnie usuwane są wraz z kremem za pomocą specjalnej szpatułki. Warto jednak pamiętać, że kremy do depilacji to środki nasycone chemią i mogą powodować podrażnienia.

▶ DEPILACJA LASEROWA

Do najpopularniejszych metod depilacji zalicza się też depilacja laserowa (a właściwie epilacja, bo taka jest poprawna nazwa). Można ją wykonać już w domu, bo depilatory laserowe są już dostępne w wersjach do samodzielnego użycia. Najczęściej jednak zabieg depilacji laserowej przeprowadza się pod okiem kosmetyczki, bo polega on na usuwania włosków odpowiednio dobraną wiązką światła laserowego. Laser nie działa na same włosy (trzeba je przed zabiegiem zgolić), ale bezpośrednio na ich cebulki, które dezaktywuje – włosy przestają rosnąć, a my możemy cieszyć się piękną i gładką skórą przez długie miesiące. Zabieg laserowej depilacji jest kosztowny i trzeba powtórzyć go kilkukrotnie, bo dopiero cała seria jest w stanie zlikwidować wszystkie odrastające włoski.

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *