Antyoksydanty. Czemu są dla nas takie ważne?

Cześć!

Zapewne jest coraz więcej osób, które o antyoksydantach nie tylko słyszały, lecz także z nich korzystały. Są bowiem dla naszego organizmu bardzo ważne, bo ich główną rolą jest niszczenie wolnych rodników i hamowanie skutków procesu starzenia. Czym są antyoksydanty, jaki wpływ mają na nasze zdrowie i wygląd oraz co jest ich największym źródłem?

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to naturalnie występujące związki chemiczne, neutralizujące wolne rodniki. Ich głównym zadaniem jest hamowanie negatywnego działania wolnych rodników. Tym samym zapobiegają miażdżycy i cukrzycy oraz pozytywnie wpływają na zewnętrzny wygląd skóry przez m. in. ochronę przed promieniami UV. Antyoksydanty regenerują komórki skóry i aktywują ich procesy naprawcze.

Rodzaje antyoksydantów i ich właściwości

Antyoksydanty dzielimy na trzy grupy: witaminy, pochodzenia roślinnego, występujące w ciele człowieka.

1. Witaminy

Zaliczymy tu takie witaminy jak: A, C i E. Ich zadaniem jest redukowanie stresu oksydacyjnego oraz skutków niewłaściwej pielęgnacji, nieodpowiedniego trybu życia i wpływu zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego. Poza tym witaminy A, E i C poprawiają wygląd i kondycje skóry, włosów i paznokci.

2. Antyoksydanty pochodzenia roślinnego:

  • flawonoidy – pomagają w leczeniu alergii i infekcji wirusowych, znajdziemy je w pomarańczach, liściach miłorzębu i liściach herbaty;
  • karotenoidy – są to roślinne barwniki, które chronią oczy i przyspieszają regenerację po wysiłku fizycznym;
  • resweratrol – są obecne w czerwonym winie, obniżają poziom cholesterolu i działają przeciwnowotworowo.

3. Antyoksydanty występujące w organizmie człowieka

Do tej grupy zaliczamy enzymy i koenzymy. Są to związki, które ułatwiają wzajemnie oddziaływanie dwóch lub więcej substancji chemicznych.

Antyoksydanty – to jest ważne

Jeżeli zdecydujesz się, aby zadbać o swoje zdrowie i wygląd za pomocą antyoksydantów, to pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Suplementy o działaniu antyoksydacyjnym przyjmuj tylko przez trzy miesiące.
  2. Preparaty z zawartością antyoksydantów przyjmuj tylko wtedy, gdy jesteś narażona na stres, palisz papierosy lub uprawiasz sport. Zbyt duża dawka może zachwiać homeostazę organizmu.
  3. Kobiety w ciąży lub karmiące przed suplementacją powinny skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *