Co szkodzi włosom? Czego unikać, by mieć zdrowe włosy

Moje Drogie,

o tym, co niszczy włosy, powstało już wiele wpisów. Mimo to pytanie to wciąż pada w Waszych mailach. Postaram się zebrać wszystkie odpowiedzi w jednym miejscu.

  • Częste rozjaśnianie — preparaty do dekoloryzacji bardzo wysuszają włosy. Jednorazowy zabieg w profesjonalnym salonie fryzjerskim nie powinien bardzo zaszkodzić zdrowym włosom. Jednak regularnie powtarzany sprawia, że włosy stają się matowe, łamliwe i wypadają.
  •  Prostowanie — jeden z najczęściej stosowanych zabiegów. Niezależnie od tego, jak dobrej prostownicy używamy, to i tak częste prostowanie powoduje uszkodzenie włosów. Najlepiej ograniczyć prostowanie, ale wiem, że wiele z Was nie może żyć bez prostownicy 🙂 Dlatego niezbędne są dobre kosmetyki ochraniające włos przed wysoką temperaturą. Z mojego doświadczenia wynika, że naturalne olejki roślinne najlepiej się sprawdzają.
  •  Suszenie– codzienne suszenie gorącym powietrzem zdecydowanie nie służy włosom. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że czasami nie da się zrezygnować z suszarki. Dlatego, jeśli już z niej korzystamy, to używajmy wyłącznie chłodnego strumienia powietrza. I absolutnie nie rezygnujmy z kosmetyków termoochronnych, o których wspomniałam już wyżej.
  • Niewłaściwe kosmetyki do włosów– wiele z nich, szczególnie tych przeznaczonych do stylizacji, ma w składzie „złe”, nielotne silikony i alkohole, które wysuszają włosy. Wybierajmy zatem kosmetyki, kierując się wyłącznie składem i jakością produktu. Im więcej naturalnych składników, tym lepiej. To samo dotyczy szamponów i odżywek lub olejków do włosów.
  • Nierozczesywanie włosów przed i po myciu– włosy są najdelikatniejsze, kiedy są mokre. Są wtedy najbardziej podatne na uszkodzenia. Zawsze przed myciem należy dokładnie rozczesać włosy. Następnie po umyciu delikatnie osuszyć mokre kosmyki ręcznikiem, a najlepiej miękką, bawełnianą koszulką i rozczesać grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Pamiętajcie: nigdy nie kładziemy się spać z mokrymi włosami! Bardzo łatwo się wtedy łamią.
  • Smog i toksyny– zanieczyszczone powietrze również bardzo niekorzystnie wpływa na stan naszych włosów. Szczególnie jeśli mieszkamy w mieście i spędzamy wiele czasu na zewnątrz. W okresie, kiedy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest bardzo wysokie, zaraz po powrocie do domu najlepiej umyć włosy i nałożyć dobrą odżywkę lub olejek.

Wniosek: najważniejsze jest odżywianie 🙂 Zdrowe i mocne włosy są bardziej odporne na szkodliwe czynniki, nie zapominajmy więc o systematycznym olejowaniu lub stosowaniu odżywek.

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *