Jak dbać o cienkie włosy – porady, opinie, produkty

Hej dziewczyny<3

Czy wiecie, że problem cienkich włosów dotyczy co drugiej kobiety?

Te z was, które mają cienkie włosy zapewne zastanawiają się, czy zrobiły coś nie tak podczas pielęgnacji. Ja sama należę do grona „cienkowłosych” i często zadaje sobie to pytanie. Czemu mam cienkie włosy?

Okazuje się, że w większości przypadków za taki stan rzeczy odpowiada genetyka. Innymi słowy: cienkie włosy dostajemy w spadku po przodkach. Takiego stanu rzeczy nie da się zmienić, ale możecie nauczyć się pielęgnować wasze pasemka.

Cienkie włosy – czyli jakie?

Grubość włosa można zmierzyć. Okazuje się, że ludzki włos może mieć grubość od 0,03 do 0,1 mm. O cienkich włosach mówi się wtedy, gdy ich średnica mieści się w przedziale 0,03-0,04 mm… Cieniutko 🙁

Cienkie włosy to nie to samo co przerzedzone (rzadkie) włosy

Kobiety często mylą te pojęcia. Błędnie myślimy, że jeśli ktoś ma cienkie włosy, to znaczy, że jest ich niewiele. Tymczasem ilość cienkich pasm w większości przypadków jest taka sama, jak u wszystkich i mieści się w normie, jednak wizualnie (ponieważ włos ma małą średnicę) zmniejsza się objętość całej fryzury. Włosy po prostu sprawiają wrażenie, jakby było ich mniej, ale to oczywiście tylko złudzenie.

Cienkie włosy – co musicie o nich wiedzieć

  • takie włosy mogą mieć nawet o 25% mniejszą średnicę niż normalne;
  • często mają tendencję do wypadania;
  • na całą średnicę włosa ma wpływ grubość jego osłonki zewnętrznej (czyli z ilości łusek na jego powierzchni). Może ona składać się nawet z 12 warstw łusek, ale – przy cienkich włosach – warstw jest 3 razy mniej(!);
  • im cieńsze włosy, tym mniej keratyny i wyższa porowatość;
  • cienkie włosy szybciej niszczeją, łamią się i kruszą.

Zdaję sobie sprawę, że powyższe fakty nie brzmią optymistycznie.

Pora zatem przejść do konkretów – jak zadbać o cienkie włosy? One też mogą być piękne, zdrowe lśniące i zachwycające. Wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację i… troszkę uważać na te delikatne twory 🙂 Mam nadzieję, że mój poradnik trochę wam w tym pomoże.

Cienkie włosy – pielęgnacja

  • Jak myć cienkie włosy?

Przede wszystkim – delikatnie. Takie włosy nie lubią szarpania ani tarcia, najlepiej delikatnie masować skórę głowy podczas mycia i pozwolić, aby piana pokrywała całe włosy. Taki masaż unosi je u nasady i wzmacnia cebulki. Niezależnie od tego, czy myjecie włosy codziennie czy co kilka dni – wybierajcie odpowiednie kosmetyki – w drogeriach znajdziecie mnóstwo produktów, przeznaczonych do mycia włosów cienkich. Ich zadaniem jest delikatna pielęgnacja bez przeciążania pasemek. Produkty do mycia cienkich włosów mają też dodatkowe zadanie: dodają im objętości.

  • Jak suszyć cienkie włosy?

Wiele dziewczyn sądzi, że cienkie włosy powinny wyschnąć same. To fakt: gorące powietrze suszarki bardzo im szkodzi, ale gdy wasze włosy wyschną naturalnie, to niestety nie będą miały objętości. Najlepiej zatem używać suszarki, ale o chłodnym nawiewie, który nie wysusza włosów i domyka ich łuski. Jeśli dodatkowo nachylicie podczas suszenia głowę w dół – uniesiecie włosy u nasady i dodacie im objętości. Dobrą metodą na objętość jest również suszenie włosów suszarką z dyfuzorem.

  • Czym odżywiać – co nakładać na cienkie włosy?

Odżywki i maski do włosów cienkich należy wybierać z rozwagą i stosować z umiarem. Nadmierna ich ilość, lub źle dobrane kosmetyki mogą niestety przeciążyć delikatne włosy i sprawią, ze te staną się oklapnięte, pozbawione objętości i puszystości. Składniki, których powinnyście unikać to m.in.: wysuszające alkohole, oblepiające i przeciążające włosy silikony, silne detergenty, parabeny, pochodne ropy: działają komedogennie, podrażniają i po długim, częstym stosowaniu niszczą delikatną strukturę cienkich włosów.

Do odżywiania i pielęgnacji cienkich włosów używajcie odżywek do spłukiwania – nie przeciążą one pasm i nie zburzą ich objętości. Ziołowe wcierki i płukanki również są doskonałą opcja odżywiającą włosy i nadającą im blasku bez obciążenia. Naturalne olejki również mogą mieć zbawienne działanie na cienkie włosy – ich zaletą jet to, że można je dobrać do budowy i porowatości włosów. Naturalne olejki wzmacniają włosy i cebulki, oczyszczają skórę głowy i regulują poziom sebum. Dobrze dobrany olejek nie przeciąża włosów: nada im puszystości i delikatnie uniesie włosy od nasady; na rynku dostępne są również specjalne mieszanki olejków, które pobudzają cebulki do pracy, a włosy do wzrostu. Dobre olejki na porost włosów mogą zaowocować pojawieniem się tzw baby hair, czyli małych, „młodych” włosów i tym samym zwiększają objętość fryzury.

  • Cienkie włosy u fryzjera – jaka fryzura im pasuje?

Wszyscy styliści fryzur nie mają wątpliwości co do tego, ze cienkie włosy wymagają odpowiedniego strzyżenia. Fryzury do cienkich włosów są różne i (na szczęście) jest w czym wybierać – od krótkich, po długie aż po pas:) Wszystko zależy od tego, w jakich włosach czujecie się dobrze. Umiejętnie strzyżenie sprawi, ze włosy wyglądają na lekkie, pełne objętości i puszyste. Warto wybrać się do dobrego stylisty, który dopasuje fryzurę do was i do rodzaju waszych włosów.

Wiele dziewczyn pyta też o to, czy da się pogrubić cienkie włosy – czy są jakieś domowe sposoby na takie pasemka? Oczywiście można wybrać się do salonu i wykonać zabieg pogrubiający włosy, ale nie należy on do najtańszych. Jeśli chodzi o pogrubienie włosów w domu – najskuteczniej według mnie działają naturalne olejki. Raz na jakiś czas (czyli na tzw wielkie wyjście możecie pokusić się o domowe laminowanie włosów żelatyną, ale nie zaleca się robić go często). Czy wy macie jakieś sposoby na pogrubienie włosów? Olejujecie cienkie włosy? Znacie dobre mieszanki do włosów cienkich? Piszcie koniecznie:) <3

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *