Kolagen na skórę – jak działa? Czy warto go stosować?

Cześć! Czy znane są wam kosmetyki z kolagenem? To właśnie on jest nazywany “białkiem młodości” i jednym z najważniejszych składników dla naszego organizmu, który współtworzy chrząstki, paznokcie, skórę. To właśnie kolagen, wraz z kwasem hialuronowym jest “rusztowaniem” dla naszych tkanek i sprawia, że skóra jest jędrna i młodzieńcza. Dlatego jest on tak popularny w kosmetykach. Jak wpływa na skórę i jaki kosmetyk z kolagenem najlepiej stosować? Już wyjaśniam!

Kolagen – co to jest?

Kolagen to naturalne białko i budulec skóry – to już wiecie. Składa się on z aminokwasów, a za jego produkcję odpowiadają komórki w naszej skórze, czyli fibroblasty. Jest tak ważny, że stanowi aż 3/4 naszej skóry! Dlatego im go mniej, tym skóra starzej i mniej elastycznie wygląda, zapada się, traci sprężystość. Powstają zmarszczki i inne rzeczy, których na naszej skórze widzieć nie chcemy.

Dlaczego poziom kolagenu maleje?

Winę za to ponosi oczywiście wiek i upływ czasu – im jesteśmy starsze, tym miej kolagenu jest w stanie wytworzyć organizm. Jego produkcja spada, a zatem ilość w skórze maleje a na skórze tworzą się zmarszczki, a ponadto traci ona elastyczność. Oprócz upływu czasu kolagen “wytraca się” także na skutek:

  • nieodpowiedniego trybu życia: stres, używki, papierosy itd
  • zbyt małej ilości snu
  • przez nadmierne opalanie się
  • przez brak pielęgnacji
  • przez złą dietę

Warto też wspomnieć, że niestety kolagen, który wytwarza skóra dojrzała jest coraz gorszej jakości. Więc mniej sprężysty i nie daje już takiego efektu jak na skórze 20-latków. Co można zrobić, aby wspomóc nasz osłabiony kolagen? Po prostu dostarczać go z zewnątrz – nie tylko jako suplementację, ale też w kosmetykach. To pobudzi skórę do produkcji nowych włókien.

Kosmetyki do twarzy z kolagenem – jak wybrać? 

Oczywiście mam swojego faworyta, który działa jak żaden inny! To serum do twarzy – tylko w takiej formie kolagen wniknie głębiej w skórę. Jak wiecie, krem działa powierzchownie i nie dostarczy kolagenu tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – głębiej w skórze. Obecnie stosuje serum do twarzy Nanoil z kolagenem i muszę przyznać, że trafi ono do moich ulubieńców!

Oprócz kosmetyków warto suplementować kolagen, aby dostarczać go bardziej i w większych ilościach. Mądre głowy twierdzą, ze najlepszy dla nas jest kolagen rybi (najlepiej przyswajalny) dlatego taki właśnie włączyłam do swojej suplementacji.

Czym jeszcze warto wspomóc kolagen?

Oprócz samego kolagenu świetnie jest dostarczać skórze składników, które pobudzają produkcję kolagenu. Na przykład dobrze, jeśli w waszych kosmetykach są także peptydy – to maleńkie przekaźniki, które które dzięki swoim małym cząsteczkom są w stanie dotrzeć do głębszych warstw skóry i tam wpływają na syntezę kolagenu oraz dają komórkom sygnał, by go produkowały szybciej i w większej włości, stymulują syntezę kolagenu. Dlatego krem z peptydami to także doskonałe wsparcie dla kolagenu.

A wy stosujecie kosmetyki z kolagenem, jeśli tak, to jakie? Napiszcie!

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *