Peelingi pod lupą. Jak działają i jakie wybrać?

Na pewno słyszałyście o wielu zaletach peelingu. To właśnie on przygotowuje skórę do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Stosujemy peelingi do ciała czy do twarzy. Dlaczego warto je stosować? Jak je dobrać?

Zalety peelingu

Peeling usuwa zrogowaciały naskórek, przyspieszając pojawianie się nowych komórek. Skóra staje się jędrna, gładka i pełna witalności. Peeling pobudza produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia mikrokrążenie. Dzięki temu na skórze pojawia się mniej zaskórników, a koloryt staje się jednolity.

Peeling dokładnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, toksyny i nadmiar sebum. Skóra może swobodnie oddychać. Po wykonaniu peelingu nasze ciało lepiej wchłania substancje aktywne zawarte w kosmetykach. Jest lepiej odżywiona i nawilżona, zyskując jędrność na dłużej.

Peeling a rodzaj cery

Możecie wybrać peeling ziarnisty, enzymatyczny lub gommage. Czym to się różni?

  • Peeling ziarnisty
    Ma drobne elementy, które ścierają martwy naskórek. Na rynku kosmetycznym mamy peelingi drobnoziarniste i gruboziarniste. Drobinki mogą być pochodzenia naturalnego, np. nasiona czy zmielone pestki owoców, i pochodzenia syntetycznego. Peeling ziarnisty nakłada się na oczyszczoną, zwilżoną skórę, masuje kolistymi ruchami, a następnie spłukuje. Nadaje się do cery normalnej, tłustej lub trądzikowej, jeżeli nie ma na niej otwartych ran.
  • Peeling enzymatyczny
    Zawiera enzymy, czyli wyciągi z ziół i owoców, jak również kwasy owocowe o niskim stężeniu. Rozpuszczają one wiązania chemiczne w naskórku. Peeling enzymatyczny jest bardzo delikatny, lecz równie skuteczny. Rozsmarowuje się go na twarzy jak maseczkę, a po 15 minutach zmywa wodą. Przeznaczony jest do cery wrażliwej, suchej i naczynkowej.
  • Peeling gommage
    To połączenie peelingu mechanicznego i enzymatycznego. Zawiera małe, ścierające drobinki o kremowej konsystencji. Nakładamy go na twarz, a po zastygnięciu spłukujemy. Warto potem położyć na buzię nawilżającą maseczkę – dzięki temu skóra będzie promienna i pełna witalności. Taki peeling jest dobry dla cery delikatnej.

Peelingi do ciała

Peelingi nakładamy nie tylko na twarz, lecz także na całe ciało. Z całego serca polecam peelingujące żele pod prysznic, które jednocześnie myją i złuszczają naskórek. Uwielbiam dbać o skórę już na etapie mycia, bo to łatwe i przyjemne. Preparaty do ciała mają o wiele grubsze drobinki ścierające. Zawierają np. zmielone pestki owoców, ziarna kawy czy piasku. To połączenie, które nie tylko złuszcza martwy naskórek, lecz także odżywia skórę.

Peelingi stosujemy raz w tygodniu. Najlepiej na oczyszczoną, lekko wilgotną skórę. Delikatnie masujemy ciało dłońmi lub specjalną rękawicą do masażu. Szczególnie skupcie się na masażu łokci, kolan, łydek. Do delikatnych miejsc polecam jednak użyć peelingu do twarzy, aby był delikatniejszy. Na biuście i dekolcie skóra jest wyjątkowo delikatna i wymaga równie delikatnego traktowania. Po peelingu wklepujemy krem odżywczy lub balsam i już. Skóra będzie gładka i jędrna.

Peelingi można przygotowywać samodzielnie, łącząc np. cukier i miód czy wykorzystując fusy po kawie. Pole manewru jest nieograniczone, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. Regularne peelingi sprawiają, że skóra jest elastyczna i pozbawiona zmarszczek na dłużej, dlatego nigdy z tego nie rezygnujcie.

Teraz już wiecie, jakie są rodzaje peelingów, czym się różnią i jakie wybrać dla siebie. Powodzenia!

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)