Wielu osobom wydaje się, że najprostszy sposób na piękne włosy to zakup dobrego szamponu i równie dobrej odżywki. A ‘dobre’ oznacza dla niektórych ‘drogie, luksusowe, znane’.
Prawda jest taka, że wygląd włosów zależy od ich kondycji, a na nią wpływ mają nie tylko kosmetyki. Czy wiesz, jaki jest sekret piękny włosów gwiazd? Umiesz nadać swoim włosom blask, gładkość i objętość godną pozazdroszczenia? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj.
Hasłem przewodnim tego wpisu niech będzie:
‘TWOJE WŁOSY SĄ ODZWIERCIEDLENIEM TWOJEGO ZDROWIA’.
Ja też myślałam kiedyś, że mogę mieć piękne, zdrowe i mocne włosy niezależnie od tego, jak się czuję i w jakiej jestem kondycji. Myliłam się. Na kondycję włosów wpływa wiele czynników: nie tylko stosowane kosmetyki, ale też dieta, stres, hormony, choroby. Wszystko ma znaczenie, bo włosy są integralną częścią naszego ciała, w której odbijają się wszystkie ‘problemy’ organizmu. Jeśli chorujemy, nasze włosy też są słabsze.
O włosach – krótkie przypomnienie
Żeby dobrze dbać o włosy i dobierać do nich właściwą pielęgnację, trzeba przypomnieć sobie kilka informacji o ich budowie. A więc…
Włos zbudowany jest z korzenia i łodygi, czyli części podskórnej i tej na powierzchni. To, co widzimy, to martwa część włosa. Możemy obcinać włosy i nie czujemy bólu, ponieważ nie ma w nich żadnych nerwów. Unerwiona jest tylko część podskórna, czyli cebulka włosa – dlatego wyrwanie włosa już odczujemy boleśnie.
Warto wiedzieć, że łodyga włosa zbudowana jest ze skeratynizowanych komórek i nie ma zdolności regeneracji, więc każde jej uszkodzenie jest trwałe. To dlatego rozdwojone końcówki trzeba po prostu ściąć, bo nic nie będzie w stanie ich skleić.
Dlatego też pielęgnacja jest skuteczna tylko, jeśli skupiamy się na skórze głowy i zakorzenionych w niej cebulkach – to one odpowiadają za wygląd włosów, za ich wzrost. Jeśli są słabe, włosy będą wypadały i przerzedzą się. Pamiętajcie o tym, kiedy po raz kolejny poprzestaniecie na odżywce nałożonej na włosy od połowy ich długości do końcówek.
Recepta na piękne włosy: pielęgnacja
Kluczem do tego, żeby włosy były naprawdę piękne i mocne, jest właściwa pielęgnacja. Co to oznacza? Że musimy się postarać, żeby dostarczyć swoim włosom wszystko to, czego może im brakować m.in. proteiny, emolienty i humektanty (w skrócie PEH).
Oto trzy proste kroki, dzięki którym dobierzesz do swoich włosów pielęgnację idealną:
- Określ porowatość swoich włosów, czyli kondycję – mogą być suche i zniszczone (wysokoporowate), niezdyscyplinowane, osłabione i puszące się (średnioporowate) lub trudne w stylizacji i ciężkie (niskoporowate).
- Sprawdź, jakie są ich problemy i czego może im brakować – dowiedz się, czego potrzebują twoje włosy, a wtedy będzie łatwiej dobrać odpowiednią pielęgnację, dzięki której przywrócisz im zdrowie.
- Wybierz pielęgnację odpowiednią dla swoich włosów – zacznij bawić się pielęgnacją, mieszaj, łącz i wybieraj kosmetyki tak, aby znaleźć zestaw idealny dla swoich włosów, który pomoże nam nimi zapanować.
Szampon i odżywka to nie wszystko!
Wiele osób ma tak, że gdy tylko zaczynają myśleć o dbaniu o włosy, automatycznie sięgają po szampon i odżywkę. Słusznie, choć to nie jedyne kosmetyki pielęgnacyjne, które można i warto stosować.
Poznajcie kosmetyki do włosów, które czas wprowadzić do swojej pielęgnacji, czyli sekrety pięknych włosów!
SZAMPON DO WŁOSÓW
To podstawa, jeśli chodzi o kosmetyki do pielęgnacji włosów. Szampon ma oczyszczać włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju, ale może też mieć działanie kondycjonujące, ułatwiać modelowanie włosów i dbać o nie. Grunt to wybór właściwego szamponu, a moim zdaniem najlepsze są te bez SLS, SLES i siarczanów, za to z ekstraktami roślinnymi i witaminami.
ODŻYWKA DO WŁOSÓW
Nawet najlepszy szampon do włosów nie zastąpi jednak odżywki. To ona ma za zadanie odżywić włosy, zapewnić im odpowiednie nawilżenie, gładkość i miękkość. Dobra odżywka do włosów powinna być stosowana po każdym myciu, aby zapobiec splątywaniu się włosów i ułatwić ich rozczesywanie – to właśnie do takich zadań została stworzona.
MASKA DO WŁOSÓW
Jeśli zależy nam na tym, że zregenerować włosy od środka, przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy sięgać po maskę. Nawet najlepsza odżywka do włosów nie zreanimuje ich, gdy są mocno zniszczone, ponieważ to kosmetyk o powierzchownym działaniu. Za to maska wnika głęboko i naprawia strukturę włosów, poprawiając ich wygląd. Oczywiście maski mogą być różne – maski humektantowe do włosów bardzo suchych (z gliceryną, mocznikiem, miodem, aloesem, kwasem hialuronowym) lub maski proteinowe do włosów zniszczonych (z proteinami jedwabiu, pszenicy, soi lub mleka, keratyną). Uwaga: maski nie nakładamy na skórę głowy!
OLEJEK DO WŁOSÓW i SKÓRY GŁOWY
Za to olejek możemy już wcierać u nasady włosów i nakładać na całe włosy albo tylko na ich końcówki – dowolność. Wśród ponad 100 olejków kosmetycznych każdy znajdzie coś dla siebie, zwłaszcza że mają różne działanie i można je ze sobą łączyć. Moja rada: wybierajcie tylko te oleje kosmetyczne certyfikowane, 100% organiczne, tłoczone na zimno i nierafinowane, bo są po prostu najlepsze. Moi ulubieńcy do olejowania włosów to olej jojoba, olej migdałowy i olej rycynowy wymieszane razem. Taką mieszankę nakładam na całe włosy i wmasowuję też w skórę głowy, a potem zostawiam na 1-2 godziny lub całą noc, jeśli włosy mam myć rano.
WCIERKA DO SKÓRY GŁOWY
O skórę głowy warto dbać, ponieważ to z niej biorą się mocne włosy. Oprócz naturalnych olejków można stosować na nią także wcierki – do kupienia w każdej drogerii, ale też do zrobienia samodzielnie. Ja zdecydowanie preferuję tę drugą opcję, bo w gotowych produktach często można znaleźć alkohol, który może podrażniać wrażliwą skórę głowy. Dlatego moje ulubione wcierki to napar ze skrzypu i pokrzywy lub żel z siemienia lnianego.
PEELING SKÓRY GŁOWY
Na koniec najważniejsze, a często pomijane, czyli… dokładne oczyszczanie skóry głowy. U ujścia mieszków włosowych gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, resztek kosmetyków, łoju, a także martwego naskórka, które ciężko zmyć szamponem. Dlatego raz na tydzień lub dwa zachęcam do zrobienia peelingu – to może być zwykły szampon z dodatkiem drobinek cukru lub soli. Osobiście wolę jednak peelingi trychologiczne, czyli z enzymami i delikatnymi kwasami w składzie, bo nie ma potem problemu z wypłukiwaniem drobinek spomiędzy włosów po skończonym masażu.
I to właśnie, moi drodzy, recepta na piękne włosy!
Dodaj komentarz