Domowy olejek na porost włosów z pieprzu cayenne [DIY]

Zabiorę was dzisiaj na magiczną wycieczkę po świecie przypraw, które można wykorzystać (jakżeby inaczej!) również w pielęgnacji. Pierwszy przystanek: Argentyna, pieprz cayenne i domowy olejek na porost włosów.

Pieprz cayenne. Poznajcie się bliżej!

Choć przyprawa ta uprawiana jest w wielu rejonach świata, mnie najbardziej kojarzy się z Ameryką Południową. Pieprz cayenne pozyskuje się z suszonej i mielonej papryczki. Odmiana o nazwie Cayenne jest równie ostra, co jej meksykańska kuzynka Jalapeño. Ostry smak przyprawy to zasługa dużej zawartości kapsaicyny, czyli związku chemicznego o działaniu drażniącym.

Jakie właściwości ma pieprz cayenne?

To właśnie kapsaicyna nadaje pieprzowi cayenne kilku ciekawych właściwości, które mogą być przydatne w pielęgnacji. Najważniejsze jest działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe tego składnika. Pieprz cayenne zwiększa wytwarzanie ciepła i przyspiesza metabolizm w komórkach, dlatego może przyspieszać wzrost włosów nałożony na skórę głowy jako substancja rozgrzewająca i stymulująca mikrokrążenie skórne.

Uwaga! Pieprzu cayenne nie należy stosować na skórę bezpośrednio, bo może podrażniać. Warto złagodzić trochę jego działania drażniące np. mieszając go z innymi składnikami.

Mój sekret pięknych i długich włosów? Domowy olejek na porost włosów z pieprzu cayenne, który nazwałam po prostu olejem cayenne 🙂

OLEJEK NA POROST WŁOSÓW Z PIEPRZEM CAYENNE – PRZEPIS

Czego potrzebujesz?

  • 3-4 łyżki oleju kokosowego,
  • 2 łyżki pieprzy cayenne,
  • 1 wolny tydzień 😉

Jak zrobić olejek cayenne na porost włosów?

Podgrzewamy olej kokosowy do rozpuszczenia. Przelewamy go do wygodnego słoiczka lub pojemnika z zamknięciem. Dodajemy pieprz cayenne, dokładnie mieszamy i zamykamy w opakowaniu. Odstawiamy na jeden tydzień w zacienione i chłodne miejsce. Jeśli po tym czasie olej kokosowy stężeje, podgrzewamy miksturę raz jeszcze. Następnie przelewamy przez bardzo drobne sitko lub gazę, gdzie zostanie cała przyprawa. Przecedzony olejek powinien być intensywnie czerwony. Najlepiej trzymać go w ciemnym i wygodnym opakowaniu.

Jak używać olejku z pieprzem cayenne?

Jak każdego innego oleju, czyli do tradycyjnego olejowania skalpu. Niewielką ilość olejku rozcieramy w dłoniach i wmasowujemy w skórę głowy. Dobrze, jeśli robimy to na wilgotnych włosach, bo wówczas składniki odżywcze lepiej się wchłaniają. Olej cayenne pozostawiamy na włosach na całą noc (przynajmniej ja tak robię). Jeśli macie wrażliwą skórę to lepiej trzymać go krócej np. godzinę, aby uniknąć ewentualnych podrażnień. Przy regularnym stosowaniu włosy mogą rosnąć nawet 3x szybciej niż normalnie!

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *