Kosmetyki do stylizacji włosów: dla kogo są przeznaczone, jak je stosować i które z nich polecam?

Kosmetyki do stylizacji włosów nie tylko pomagają nam ułożyć i utrwalić fryzurę, lecz także poprawiają kondycję włosów. Z tego powodu warto dostosować kosmetyk do rodzaju włosów. Dla kogo są przeznaczone poszczególne kosmetyki do stylizacji włosów, jak je stosować i które z nich polecam?

Pianka do stylizacji włosów

Pianka do włosów ma za zadanie przede wszystkim zwiększyć ich objętość, zwłaszcza u nasady. Dzięki swojej konsystencji nie obciąża włosów i pozwala im zachować sprężystość.

Pianka do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Pianka to produkt, który sprawdzi się w przypadku włosów falowanych i kręconych: fale staną się wyrazistsze, a loki bardziej sprężyste i skręcone. Ze względu na zawarty w niej alkohol pianka nie jest najlepszym rozwiązaniem dla osób o suchych włosach, ponieważ alkohol dodatkowo je wysuszy.

Pianka do stylizacji włosów ‒ jak ją stosować?

Piankę należy wycisnąć na dłoń. Jej ilość zależy od długości włosów; w przypadku krótkich ilość pianki powinna przypominać objętością orzech włoski, a w przypadku długich ‒ nie powinna przekraczać podwojonej dawki przewidzianej dla krótkich fryzur. Następnie ugniatającymi ruchami nakładamy piankę na włosy. Nie zaszkodzi użyć grzebienia – w takiej sytuacji wyciskamy piankę na dłoń, maczamy w niej grzebień i przeczesujemy pasmo po paśmie. Suszymy włosy z głową spuszczoną w dół lub pozwalamy im samoistnie wyschnąć.

Lakier do stylizacji włosów

Lakier to najlepszy kosmetyk utrwalający fryzurę. Chroni przed wilgocią i wiatrem zarówno kok, wyprostowane włosy, jak i loki. Grunt to użyć takiego lakieru, który nie poskleja włosów.

Lakier do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Lakier także dobrze utrwala włosy, a dodatkowo zapobiega elektryzowaniu. Intensywnie utrwalające lakiery są przeznaczone do włosów sztywnych i grubych. W przypadku włosów cienkich lepszym rozwiązaniem będzie słabszy lakier.

Lakier do stylizacji włosów ‒ jak stosować?

Aby zapobiec sklejaniu, włosy spryskujemy lakierem z odległości 30 cm. Najlepiej zataczać dłonią kręgi, bo dzięki temu lakier zostanie zaaplikowany równomiernie. Jeżeli potrzebujemy silniejszego utrwalenia fryzury, spryskujemy włosy z mniejszej odległości.

Żel do stylizacji włosów

Żel do włosów utrwala i nabłyszcza włosy. Ma konsystencję wodnistej galaretki i szybko zasycha. Ponieważ może usztywniać włosy, jest wybierany coraz rzadziej.

Żel do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Żel sprawdza się przy krótkich fryzurach, ponieważ efektownie eksponuje pazurki i grzywkę oraz unosi krótkie włosy. Żel nie powoduje przetłuszczania się włosów i chroni je przed przesuszeniem. Może być stosowany na każdym rodzaju włosów.

Żel do stylizacji włosów ‒ jak stosować?

Nakładamy niewielką ilość żelu na dłoń i rozcieramy na powierzchni palców, po czym wcieramy we włosy. Żel można nakładać na włosy zarówno suche, jak i mokre.

Wosk do stylizacji włosów

Wosk dodaje włosom tekstury. Nie utrwala fryzury, a jedynie pomaga ją ułożyć.

Wosk do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Przy włosach długich wosk można stosować codziennie, ponieważ pomoże okiełznać niesforne końcówki, loki i odstające włosy. Z kolei w przypadku włosów krótkich lepiej ograniczyć stosowanie wosku, bo może pokryć skórę głowy, która w efekcie nie będzie mogła oddychać.

Wosk do stylizacji włosów ‒ jak stosować?

Rozgrzewamy odrobinę wosku w dłoniach i nakładamy na włosy. Przy włosach cieniowanych aplikujemy go na same końce, co doda fryzurze charakteru. Również w przypadku loków (naturalnych i stylizowanych) woskiem pociągamy jedynie końcówki włosów, dzięki czemu przedłużymy trwałość skrętu. Aby nadać fryzurze objętości, nałóżmy wosk u nasady i wysuszmy włosy suszarką z dyfuzorem.

Guma do stylizacji włosów

Guma ma lepką, gęstą konsystencję i jest bardzo plastyczna. Już odrobina kosmetyku wystarczy, aby zapanować nad niesfornymi włosami. Są dwa rodzaje gumy: matująca i nadająca połysk.

Guma do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Guma to produkt do włosów krótkich, ponieważ długie pod jej wpływem mogą stać się sztywne i zbite. Gumy nie należy stosować przy włosach przetłuszczających się, bo może je obciążyć i sprawić, że będą oklapnięte.

Guma do stylizacji włosów ‒ jak stosować?

Gumę rozgrzewamy w dłoniach i nakładamy na poszczególne partie włosów precyzyjnymi i delikatnymi ruchami.

Lotion do stylizacji włosów

Lotion delikatnie utrwala włosy w codziennych stylizacjach. Ponadto nie skleja włosów i nie obciąża ich.

Lotion do stylizacji włosów ‒ dla kogo?

Lotion to dobre rozwiązanie w przypadku suchych włosów, ponieważ w przeciwieństwie do pianki zapobiega ich dalszemu przesuszaniu, dodaje im blasku i zapobiega puszeniu. Lotion sprawdzi się też przy włosach cienkich i delikatnych, ponieważ dodatkowo ich nie obciąży. A Wy, Długowłose, sięgajcie po lotion, aby uniknąć kłopotów z rozczesywaniem włosów.

Lotion do stylizacji włosów ‒ jak stosować?

Lotion jest sprzedawany w butelkach z atomizerem, co ułatwia jego higieniczne nakładanie na włosy i modelowanie fryzury. Wystarczy spryskać włosy lotionem i czekać, aż wyschnie.

A Wy jakie kosmetyki do stylizacji włosów stosujecie i polecacie?

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *