Włosowe ciekawostki, czyli czego o włosach jeszcze nie wiecie

Cześć dziewczyny!

Pewnie większość z Was uważa włosy za symbol piękna i kobiecości. A czy wiecie, jak dużo innych cech i właściwości mają pasemka? Można powiedzieć: „Pokaż mi swoje włosy, a powiem ci, kim jesteś”. Na podstawie ich wyglądu określa się kondycję całego organizmu, a analizując zawarte w nich DNA, z łatwością można złapać złodzieja. W dzisiejszym wpisie poznacie ciekawostki dotyczące włosów.

Podstawowe informacje o włosach

Włosy zbudowane są z białek zawierających siarkę i wchodzących w skład keratyny. Analizując włosy pod względem chemicznym, znajdziemy w nich także inne pierwiastki: węgiel, tlen, azot i wodór. Na podstawie budowy pasemek można określić składniki diety lub leki, które stosujemy. Nie da się jednak ustalić płci, bo struktura włosów kobiet i mężczyzn jest taka sama.

Jak szybko rosną włosy? Na naszych głowach jest aż 100 000 cebulek włosowych. Z każdej z nich wyrośnie od 20 do 30 nowych włosów, które przejdą przez trzy fazy: anagen, katagen i telogen. Co miesiąc włosy rosną około 1 cm. Wszystkie wydłużają się więc o 1 km miesięcznie. Czy wiecie dziewczyny, że nasze włosy najszybciej rosną między 15 a 30 rokiem życia?

Dlaczego włosy wypadają?

Każdego dnia tracimy około 100 włosów. Stare włosy robią miejsce nowym, mocnym i zdrowym. Co jeśli wypada ich znacznie więcej? Przyczynami mogą być: dieta uboga w witaminy, przyjmowanie niektórych leków, choroby, nieprawidłowa pielęgnacja, zanieczyszczenie środowiska, ciąża, menopauza. Pamiętajcie, że podcinanie końcówek i mycie włosów nie przyspiesza wzrostu włosów, ani nie przyspiesza ich wypadania.

A może masaż skóry głowy hamuje wypadanie włosów? Nie ma na to jednoznacznych dowodów, choć sam zabieg jest bardzo przyjemny. Podczas masażu odprężasz się, pobudzasz krążenie krwi i zmniejszasz poziom stresu. Kiedy krew krąży szybciej, do cebulek włosowych dociera więcej składników odżywczych. Dzięki nim włosy stają się mocniejsze, zdrowsze i ładniejsze.

Siwienie i łysienie plackowate włosów

Włosy siwieją wtedy, gdy gromadzi się w nich nadtlenek wodoru utleniający kolor. Niestety nie można przewidzieć, kiedy rozpocznie się siwienie włosów. W dużej mierze uzależnione to jest od uwarunkowań genetycznych, podatności na stres oraz poziomu witamin i minerałów. Oczywiście siwy kolor pasemek można ukryć, stosując farby, szampony i inne produkty pielęgnacyjne i koloryzujące.

Łysienie plackowate jest chorobą autoimmunologiczną. Może być związane z zapaleniem tarczycy, bielactwem lub cukrzycą, a także z zaburzeniami psychicznymi i nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Utrata włosów jest nagła i obejmuje całą głowę lub niektóre jej części. Dacie wiarę, że tylko 50% osób chorych na łysienie plackowate ma szansę na częściowy odrost włosów?

Julia
Julia

Mam na imię Julia. Tak jak Ty uwielbiam swoje włosy i chcę by zawsze były zdrowe i piękne. Na blogu blogwlosy.pl chciałabym dzielić się swoimi poradami na temat ich pielęgnacji. Zapraszam do kontaktu, jeśli chcesz mnie poznać bliżej, masz pytanie, albo myślisz o współpracy :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *